Go to the first, previous, next, last section, table of contents.


@documentlanguage hu

"To boldly go where no man has gone before" a Paramount Pictures Corporation regisztrált védjegye.
Copyright (C) 1989, 1991, 92, 93, 96, 97, 98, 99 Free Software Foundation, Inc.

A Hatékony AWK programozás 1.0.4 kiadása
a 3.0.4 (vagy késôbbi) GNU AWK implementációt mutatja be.

Kiadta:

  • Specialized Systems Consultants, Inc. (SSC) Free Software Foundation
  • PO Box 55549 59 Temple Place -- Suite 330
  • Seattle, WA 98155 USA Boston, MA 02111-1307 USA
  • Phone: +1-206-782-7733 Phone: +1-617-542-5942
  • Fax: +1-206-782-7191 Fax: +1-617-542-2652
  • E-mail: sales@ssc.com E-mail: gnu@gnu.org
  • URL: http://www.ssc.com/ URL: http://www.fsf.org/ ISBN 1-882114-26-4
    Megadjuk az engedélyt ezen kéziköny szó szerinti másolatainak létrehozására és terjesztésére, amennyiben a szerzôi jogi megjegyzés és ez az engedély a másolatokon is szerepel. Megadjuk az engedélyt ezen kéziköny módosított másolatainak létrehozására és terjesztésére a szó szerinti másolatokra vonatkozó feltételekkel, amennyiben a módosítások eredményeképpen létrejövô kézikönyvet egy ezzel azonos engedély alatt terjesztik. Megadjuk az engedélyt ezen kéziköny más nyelvekre lefordított változatainak másolására és terjesztésére a fenti, módosításra vonatkozó feltételekkel, kivéve, hogy ezen engedélynek a Free Software Foundation által jóváhagyott fordítása szerepelhet az eredeti angol nyelvű változat helyett. Borítóterv: Amy Wells Wood. To Miriam, for making me complete. To Chana, for the joy you bring us. To Rivka, for the exponential increase. To Nachum, for the added dimension.

    Elôszó

    Ez a könyv az awk nyelvet mutatja be, és hogy hogyan lehet azt hatékonyan használni. Már ismerned kell néhány alapvetô rendszerparancsot, úgy mint a cat, az ls(1), illetve tisztában kell legyél a shell lehetôségeivel, például bemenet/kimenet (I/O) átirányítás fogalmával és a csövek (pipe) használatával.

    Az awk nyelv különbözô implementációja sokféle számítógépen elérhetô. Ez a könyv, bár az awk nyelv általános tulajdonságait is elmagyarázza, az awk egy speciális implementációját mutatja be, a gawk-ot ("GNU awk"). A gawk sokféle Unix rendszeren fut, kezdve a PC-ktôl a Cray számítógépekig. A gawk futtatható MS-DOS, OS/2 PC, Atari, Amiga és VMS operációs rendszereken is.

    Az awk és a gawk története

    Az awk név az alkotók kezdôbetűibôl áll össze: Alfred V. Aho, Peter J. Weinberger, and Brian W. Kernighan. Az eredeti awk 1977-ben az AT&T Bell laboratóriumában készült. 1985-ben egy új verzió továbbfejlesztette a nyelvet, bevezette a felhasználó által definiálható függvényeket, több bemeneti folyamot (stream) és a dinamikus reguláris kifejezéseket. Ezt a verziót használta a Unix System V Release 3.1. A System V Release 4 -el érkezô újabb verzió további lehetôségeket adott a nyelvhez, és le is tisztította a nyelv "sötét sarkait". A "POSIX Command Language and Utilities" (POSIX parancsnyelv és segédprogram) szabvány letisztázta a nyelv alapjait az eredeti (Bell laboratórium) awk és a gawk tervezôinek segítségével. A GNU implementációt, a gawk-ot, 1986-ban Paul Rubin és Jay Fenlason írta Richard Stallman tanácsai alapján. John Woods írta a kód egy részét. 1988-ban és 1989-ben David Trueman, Arnold Robbins segítségével, alaposan átdolgozta a gawk-ot, hogy kompatíbilis legyen az újabb awk verziókkal. A jelenlegi fejlesztés a hibák kijavítására, a teljesítmény javítására, a szabvánnyal való kompatíbilitás biztosítására és néha új lehetôségek kipróbálására koncentrál.

    A GNU Project és ez a könyv

    A Szabad Szoftver Alapítvány (Free Software Foundation - FSF) egy nonprofit szervezet, amely a szabadon terjeszthetô szoftverek készítésére és terjesztésére jött létre. Richard M. Stallman, az eredeti Emacs editor írója, alapította. A GNU Emacs a legelterjedtebb Emacs verzió. A GNU project a Szabad Szoftver Alapítvány folyamatos erôfeszítése, hogy teljes, szabadon terjeszthetô és POSIX kompatíbilis környezetet hozzon létre. (A GNU jelentése: "GNU's not Unix".) Az FSF a "GNU General Public License" (vagy GPL) licencet használja annak biztosítására, hogy a szoftverei forráskódja mindig hozzáférhetô legyen a felhasználók számára. A GPL egy példányát megtalálhatod a könyv végén (see section GNU GENERAL PUBLIC LICENSE). A GPL a gawk C forráskódjára vonatkozik. Egy parancsértelmezô (shell), egy editor (Emacs), hordozható, optimalizáló C, C++ és Objective-C fordítók (compiler), egy debugger és több tucat nagyobb és kisebb segédprogram (mint a gawk) a gyümölcsei a project-nek, és mind szabadon hozzáférhetô. E dokumentum irásának pillanatában (1997 eleje) a GNU operációs rendszer kernele (a HURD), bár hozzáférhetô, de a fejlesztés egy korai stádiumában van.

    Amíg a GNU operációs rendszer el nem készül, a Linux rendszert érdemes használni, ami egy szabadon hozzáférhetô, Unix jellegű operációs rendszer 80386, DEC Alpha, Sun SPARC és más rendszerekre. Sok könyvet írtak a Linuxról, az egyik szabadon elérhetô a Linux Installation and Getting Started Matt Welsh által. Többféle Linux disztribúció elérhetô, gyakran számítógépes boltokban vagy egy könyv CD mellékleteként. (További három, szabadon terjeszthetô Unix jellegű operációs rendszer létezik, a NetBSD, a FreeBSD és az OpenBSD. Ezek a 4.4-Lite Berkeley Software Distribution -on alapulnak és a gawk-ot használják mint awk.)

    Ez a könyv, amit éppen olvasol, szintén ingyenes. A könyvbeli információ szabadon hozzáférhetô bárki számára, a könyv forrása a gawk-al egy közös csomagban található. Bárki lemásolhatja ezt a könyvet, annyiszor ahányszor csak akarja. (Szentelj egy percet a másolási engedély elolvasásának a "Copyright" oldalon.)

    Ha pénzt fizettél ezért a könyvért, akkor amiért igazából fizettél az a könyv nyomtatása és kötése és a kiadó esetleges extra költségei. Mindent megtettünk, hogy ez a költség lehetôleg alacsony legyen; az emberek egy jelentôs része a kötött könyvet részesíti elônyben, mint egy 330 oldalból álló fénymásolt, valamilyen módon összekötött anyagot (nem is beszélve a másolási idôrôl és munkáról). Ugyanez igaz amikor a könyvet a forrásból gyártod le; a kötött könyv ára csak egy kicsit több mint ha magad nyomtatnád ki a teljes könyvet. @end iftex Maga a könyv több elôzetes kiadást élt meg. A GAWK kézikönyv egy piszkozatán kezdtem el dolgozni másokkal együtt, Diane Close, Paul Rubin és Richard Stallman, 1988 végén. Kb. 90 oldal volt és alig mutatta be az eredeti, "régi" awk verziót. Többszöri átdolgozás után A GAWK kézikönyv elsô változata 1989 oktoberében jelent meg, mint 0.11 Beta kiadás. További jelentôs változtatások után a 0.13-as kiadás 1991 decemberében jelent meg. David Trueman, Pat Rankin és Michal Jaegermann írta a 0.13 -as kiadás egyes fejezeteit. Ezt az anyagot adta ki az FSF, mint kötött könyvet 1992-ben. Ezután több kisebb átdolgozás következett, úgy mint a 0.14-es kiadás 1992 novemberében, amit az FSF 1993 januárban adott ki, és a 0.16 -os kiadás 1993 augusztusában.

    A Hatékony AWK programozás 1.0-ás kiadása A GAWK kézikönyv egy jelentôs átdolgozása. Az FSF hozzájárult ahhoz, hogy most már én vagyok az elsôdleges szerzôje a könyvnek. Úgy éreztem, hogy találóbb cím is kellene ennek az új könyvnek.

    A Hatékony AWK programozás feltétlenül fog még fejlôdni. Egy elektronikus formája a gawk disztribúcióban is megtalálható. Ha hibát találsz a könyvben, kérlek jelentsd azt! See section Reporting Problems and Bugs, hogy hogyan lehet a problémákat jelenteni elektronikus formában, vagy írj nekem az FSF címére.

    Köszönetnyilvánítás

    Elismerésemet szeretném kifejezni Richard M. Stallman-nak, egy jobb világ víziójáért és bátorságáért, hogy megalapította az FSF-t és elindította a GNU project-et.

    A GAWK kézikönyv eredeti tervezete az alábbi köszönetnyilvánítást tartalmazta:

    Sok embernek jár köszönet azért, hogy ennek a kézikönyvnek az elkészítésében közreműködött. Jay Fenlason sok ötletet adott és mintaprogramokat írt. Richard Mlynarik és Robert Chassell megjegyzésekkel segítette a kézikönyv létrejöttét. John W.Pierce (UC San Diego, Kémia tanszék) A Supplemental Document for awk című cikke pontosan bemutatta ennek a dokumentumnak és az awk nyelvnek azon hiányosságait, ami egyébként elkerülte volna a figyelmünket.

    Az alábbi emberek hasznos tanácsokat adtak a A GAWK kézikönyv 0.13-as kiadásához: Rick Adams, Michael Brennan, Rich Burridge, Diane Close, Christopher ("Topher") Eliot, Michael Lijewski, Pat Rankin, Miriam Robbins és Michal Jaegermann.

    Az alábbi emberek hasznos tanácsokat adtak a Hatékony AWK programozás 1.0-ás kiadásához: Karl Berry, Michael Brennan, Darrel Hankerson, Michal Jaegermann, Michael Lijewski és Miriam Robbins. Pat Rankin, Michal Jaegermann, Darrel Hankerson és Scott Deifik az 1.0-ás kiadás bekezdéseit frissítették.

    Robert J. Chassell a Texinfo használatában nyújtott segítséget. Azért külön köszönet illeti, hogy nem engedte, hogy a könyv címe a Hogyan Gawk-oljunk illedelmesen legyen. Karl Berry a Texinfo TeX részében segített sokat.

    David Trueman-nak külön köszönet jár, mivel értékes segítséget nyújtott a gawk fejlesztésében, hogy az mindig kellôen gyors legyen, és minél kevesebb hiba legyen a kódban. Bár ma már nem vesz részt a gawk fejlesztésében, nagy öröm volt vele dolgozni ezen a project-en.

    Scott Deifik, Darrel Hankerson, Kai Uwe Rommel, Pat Rankin és Michal Jaegermann (nem fontossági sorrendben) a gawk hordozhatóságáért felelôs csoport tagjai már hosszú ideje. Munkájuk és segítségük nélkül a gawk közel sem lenne olyan jó program, mint amilyen ma. Mindig is öröm volt és ma is az, hogy velük dolgozhatok.

    Jeffrey Friedl felbecsülhetetlenül értékes segítséget nyújtott néhány, a gawk 3.0-ás verziójának kibocsátása elôtti, a reguláris kifejezésekkel kapcsolatos hiba megtalálásában.

    David és én meg szeretnénk köszönni Brian Kernighan (Bell laboratórium) felbecsülhetetlenül értékes segítségét a gawk tesztelése során, ill. hogy segített megérteni több problémás kérdést a nyelvvel kapcsolatban. Sem a gawk, sem a dokumentációja nem lenne olyan jó mint most a segítsége nélkül.

    Meg szeretném köszönni Marshall és Elaine Hartholz-nak (Seattle) és Dr. Bert és Rita Schreiber-nek (Detroit) a hosszú és nyugodt vakációkat, amit otthonukban töltöttem, így jelentôsen elôre tudtam haladni a gawk és e könyv elkészítésében. Phil Hughes (SSC) szintén jelentôsen hozzásegített a cél eléréséhez, mivel kölcsönadta a Linux laptop-ját, nem is egyszer, de kétszer, így lehetôvé tette számomra, hogy az otthonomtól távol is dolgozhassam.

    Legvégül, megköszönöm feleségemnek, Miriam, a türelmét e project többszöri átdolgozása során, azt hogy elsôként átolvasta és javította hibákat, illetve hogy megosztott velem egy számítógépet. Meg szeretném köszönni szüleimnek a szeretetüket és a jóindulatukat amivel felneveltek. Ezenkívül hálával gondolok Istenre a sok lehetôségért amit számomra nyújtott, és azokért a nekem adott "ajándékokért" amivel e lehetôségeket fel tudtam használni. Arnold Robbins
    Atlanta, Georgia
    February, 1997


    Go to the first, previous, next, last section, table of contents.